MENU

AKTUALNOŚĆ

Pasażerka nie przeżyła

14 lipca 2011

14 lipca 2011r. ok. godz. 10:33 dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania we Wrześni przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Starczanowo. Z informacji wynikało, że w jednym z aut uwięzione są dwie osoby. Do akcji natychmiast zadysponował zastęp GBA 2,5/16 JRG Września oraz GBA 2,5/16 OSP Nekla. Powiadomił również pozostałe służby ratownicze niezbędne do pomocy na miejscu, czyli Pogotowie Ratunkowe i Policję.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe po zderzeniu. Samochód marki Skoda stał na pasie bocznym drogi, natomiast Hyundai stał na poboczu w odległości ok. 12m. od jezdni. W Skodzie znajdowały się dwie osoby. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zajęciu się poszkodowanymi. Kierowca z pomocą strażaków opuścił auto i został ułożony na noszach typu deska. Wcześniej założono mu kołnierz usztywniający. Był przytomny, poobijany, bez groźniejszych, zewnętrznych ran.
W stosunku do pasażerki Skody podjęta była decyzja o szybkiej ewakuacji na zewnątrz pojazdu, gdyż obecny już na miejscu ratownik Pogotowia Ratunkowego nie wyczuwał tętna. W tym celu strażacy musieli usunąć przednie prawe drzwi przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Pilarką do cięcia stali usunięto metalową barierkę utrudniającą dostęp do poszkodowanej. Pasażerka szybko ewakuowana na zewnątrz w dalszej kolejności reanimowana była przez ratowników Pogotowia.
Kierowca samochodu Hyundai opuścił auto o własnych siłach.
Prowadzona resuscytacja pasażerki Skody niestety nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził jej zgon.
 

Zdjęcia: KP PSP Września

Tekst: kpt. Zbigniew Rzemyszkiewicz